Odgajivačnica papagaja Jakovljević

(+381 )011 2475 046

jakovljevic.sa@gmail.com

Moje ime je

 

Jakovljević Stanko

 

 

i još jednom Vam, u ime odgajivačnice Jakovljević

 

želim dobrodošlicu na ovu prezentaciju

 

 

 

 

 

Rođen 1949 god. U Beogradu, u Ulici Siva stena br. 16. Moje sklonosti ka ornitologiji potiču još od ranog detinjstva, a već od 1965 god., što znači, sa svojih 16 godina, posebnu pažnju mi je privukla avikultura, kao uže opredeljenje iz ornitologije, odnosno razne vrste papagaja, upravo iz razloga što je ova vrsta ptica najrasprostranjenija, izuzev Evrope, po svim ostalim kontinentima, arhipelazima i ostalim. Još od tada pa i danas ubeđen sam da je ova vrsta ptica najzastupljenija i da nijedna druga vrsta nema toliko različitosti kada je u pitanju veličina, koloritnost, intelekt, oglašavanje i druželjubivost, što ove ptice izdvaja od svih drugih vrsta, jer su, bez obzira na vrstu, papagji ličnosti, a ne samo ptice. Da je moje razmišljanje opravdano, potvrđuje i činjenica da na svetu ima čak 326 vrsta i neverovatnih 816 podvrsta papagaja, a da je putem genetike dobijeno još više stotina mutacija skoro kod svih vrsta papagaja.

 

 

 

 

 

Kao i većina, ljubitelja papagaja, dobio sam na poklon par talasatih papagaja (tigrica) koje sam posle izvesnog vremena uspeo da uparim, napravim kućicu, uspem da izležem 4 mlade ptice smeštene u relativno malom kavezu u sobi. Ovaj događaj je odredio moje buduće opredeljenje, pa se iz godine u godinu, u zavisnosti od materijalnih potencijala, broj i vrste papagaja povećavao, tako da sam već posle dve godine u sobi imao čak 14 kaveza sa tigricama i ninfama, u kojima sam imao formirane parove koji su izvodili mlade. Naravno to mi je bio signal da im je potrebno napraviti adekvatan prostor, pa je zahvaljujući dvorištu, počela izgradnja volijera, a samim tim se i broj vrsta papagaja iz godine u godinu, povećavao, s tim što reprodukcija nije uvek bila po mojim očekivanjima. Razloge treba tražiti u nedovoljnoj, tadašnjoj informisanosti o načinima ishrane pojedinih vrsta, u našim klimatskim uslovima, periodu aklimatizacije i adaptacije ptica, načinu pripreme za parenje i odgoj mladih, što je sve prouzrokovalo i priličnim mortalitetom pojedinih jedinki i vrsta. Međutim, u kasnijim godinama svog odgajivačkog rada, shvatio sam da sve ono što sam pročitao, u stranoj literaturi, nije primenjivo na našim prostorima, kako zbog klimatskih uslova, tako i zbog neadekvatne ishrane, jer pojedine vrste semena, minerala i vitamina nisu bile pristupačne na našim prostorima, a to je slučaj i danas, pa sam bio primoran da većinu svih pomenutih komponenti nabavljam iz Nemačke, Belgije, Holandije, Austrije, Mađarske i Italije, što je i doprinelo poboljšanju reprodukcije i kvalitetu pojedinih vrsta. Kada su u pitanju bolesti, svi lekovi su nabavljani takođe iz navedenih zemalja uključujući i Rusiju, jer se o lečenju papagaja kod nas i sada veoma malo zna, iz razloga što oni ne spadaju u užu oblast izučavanja na Veterinarskom fakultetu.

 

 

 

 

 

Sva ta moja dugogodišnja istraživanja u pogledu reprodukcije, broja vrsta i postizanju kvaliteta papagaja, rezultirala su 1995 god. I mojim prvim pojavljivanjem na ornitološkim izložbama širom Jugoslavije, a dobijanje prvih diploma, medalja i pehara delovali su na mene stimulativno, tako da sam do danas sa 40 – tak vrsta papagaja u raznim mutacujama, ostalo sudeonik – izlagač na mnogobrojnim međugradskim izložbama, sajmovima sitnih životinja, državnim prvenstvima i međunarodnim izložbama i na svima imao šampionske primerke različitih vrsta papagaja o čemu svedoče brojne diplome, medalje i pehari, kao priznanja i pehari na osnovu zbirnih plasmana za najuspešnijeg odgajivača papagaja u Jugoslaviji za 2000., 2001., 2002. i 2003. godinu dodeljenih od Društva za odgoj i zaštitu ptica “Slavuj” iz Beograda. Što možete proveriti na internet prezentaciji Društva "Slavuj" na adresi www.slavuj.org

 

 

 

 

 

Pored mnogih vrsta malih, srednjih i velikih papagaja koje sam reprodukujem, u mogućnosti sam da u određenom vremenskom intervalu, u zavisnosti od vrste, uvezem i obezbedim papagaja koji se kod nas ne legu nego se isključivo uvoze (Žakoi, Kakadui, Are, Amazonci itd.).

 

 

 

 

 

Svi ljubitelji papagaja, već deceniju u nazad, imali su prilike da me vide kako na izložbama, tako i na svim televizijskim stanicama, a čitaoci revije “ZOV” upoznati su sa mnogobrojnim člancima čiji sam autor iz kroz njih da steknu uvid u različite vrste, način ishrane, uslove čuvanja, nege, pripitomljavanja i još mnogo toga.

 

 

 

 

 

Napomenu da pored velikog izbora papagaja u ponudi je i preko 20 modela kaveza svih oblika i veličina izrađenih od loksirane ili niklovane žice kako sa plastičnim, tako i sa drvenim postoljima, sa stalcima (italijanski), zatim sve veste semenja, odnosno zrnaste hrane, opreme za kaveze (ljuljaške, merdevine, ogledala sa zvoncem, stajalica, držača sipine kosti, pojilica, hranilica, itd.), kao i minerali i vitamii isključivo od nemačkih, austriskih, belgiskih i mađarskih proizvođača.

 

 

Za sve informacije možete se obratiti na telefone:

 

 

(011) 2475-046

 

 

(064)165-0709 ...(063)430-177

 

 

u vremenu od 10-14h i od 18-21h,

 

 

 

 

 

uz napomenu da ptice mogu da se vide i preuzmu samo u toku dnevne svetlosti, jer pošto je u pitanju odgaivačnica, pticama se mora obezbediti noćni mir radi uspešnosti razmnožavanja, pa je sa tim u vezi hvatanje i prodaja ptica noću je ISKLJUČENA.

 

 

 

 

 

Fotografije svih vrsta papagaja koje možete videti na ovoj prezentaciji su autentični i potiču iz volijera moje odgaivačnice, što vam svakako može priuštiti jasnu viziju kvaliteta ptica, njihove veličine, oblika i koloritnosti.

 

 

 

 

 

NAPOMENA:

 

 

 

 

 

Takođe, posle predstavljanja raznih vrsta papagaja u mogućnosti ste da na ovoj prezentaciji pročitate i sve ostale osobine, navike i zahtevnosti papagaja, što će vam nesumljivo koristiti pri lakšem i pravilnijem izboru vašeg novog pernatog kućnog ljubimca.