odgajivačnica  Jakovljević
tel. (011) 2475-046
 
 
 
 
 
 

Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus Kaludjerica kaluđerica Myiopsitta Monachus

 
 
 
     

KALUĐERICA
Myiopsitta Monachus


    Kaluđerica je južnoamerički papagaj, naseljava oblasti Bolivije, južni deo Brazila, centralni deo Urugvaja i Argentine i živi na nadmorskim visinama iznad 1000m. Gnezda grade na visokom žbunju ili granama drveća. Karakteristika je u tome što se ovi papagaji gnezde u kolonijama, ali tako da po više parova koristi jedno gnezdo, što je izuzetnost kada su u pitanju papagaji, jer kako nam je poznato, neke druge već ranije opisane vrste papagaja, takođe se gnezde u kolonijama, ali svaki par koristi svoje gnezdo, koje je skoro uvek u dupljama drveća i panjeva. Međutim kaluđerice grade svoje gnezdo od grančica, slično vranama ili svrakama, i to tako što jedan par počinje sa gradnjom u tom smislu što oba roditelja izgrađuju bazu gnezda, a završni deo obavlja mužjak, dok je za unutrašnjost zadužena ženka koja unosi tanke trake kore drveća i vlati trave i njima oblaže gnezdo u kome će sneti jaja i izvesti mlade. Početnom, prvobitnom paru graditelja, pridružuju se i drugi parovi, koji samo povećavaju obim već postojećeg gnezda gradeći pri tom sopstvena.U zavisnosti od broja parova koji se pridružuju u gradnji svojih gnezda, to prvobitno gnezdo rezultira prosto neverovatnim dimenzijama, pa celokupna konstrukcija može da dostigne veličinu i do 3m u prečniku i da bude teška i do čak neverovatnih 200kg. Pri tome svaki par ima zaseban ulaz kojeg prave ili sa strane ili sa dna u odnosu na početno izgrađeno gnezdo prvog para. I unutrašnjost svakog gnezda je jako specifična jer svako gnezdo poseduje ulaz, predsoblje i deo za ležanje, što predstavlja pravi mali stan. Imajući u vidu sve ovo, izgradnja gnezda traje i do tri meseca. Po obavljenom parenju ženka polaže u intervalu od dva dana 4-6 belih jaja. Period inkubacije je teško precizno odrediti zbog same komplikovanosti gnezda i kontrole jaja, ali se ona kreće između 22-26 dana. Mladi po izleganju ostaju u gnezdu 6 nedelja i nakon izletanja već posle nedelju dana počinju sami da traže hranu, što je takođe vrlo neobično za papagaje. U toku jedne sezone roditelji mogu da izvedu i po dva legla, a najčešće koriste isto gnezdo i u nekoliko narednih godina.

 
 

   Veličina kaluđerica je oko 27-30cm što ih ubraja u srednje papagaje. Ima stepenasto plavo zeleni rep i jaka zelena leđa, dok su grudi svetlo sivo plave sa teget crnim poprečnim prugama. Čelo je sivo drap, temeni deo glave je zelen, krupne crne oči i prilično snažan beličasto siv kljun su karakteristike ovih papagaja. Mužjak je neznatno krupniji, a mladi se razlikuju od roditelja po nešto umerenijim bojama i grudi su im sivkaste sa slabo izraženim prugama, dok kasnije postaju plavičaste, a pruge intenzivne i izražajne, što ih svrstava u jedinstveni red Myiopsitta. U jatu se prilično glasno oglašavaju, naročito kad su u opasnosti ili kad primete nešto neuobičajno.

   Hrane se kao i većina drugih vrsta srednjih papagaja, tj. semenjem prosa, ovsa, suncokreta, svetlog semena, sirka šećerca, američkog sirka, konoplje i kanarinskom hranom uz obavezan dodatak minerala i vitamina. Naravno, ne smemo zaboraviti voće i povrće koji dopunjuju semensku hranu.

   U svojstvu kućnog ljubimca, kaluđerica je u početku bučna, dok se ne navikne na ukućane, posle čega se sve ređe tako oglašava, a kako poseduje mogućnost oponašanja govora do stotinak reči, to će veoma brzo postati veoma blizak kućni ljubimac. Ono što kaluđericu još izdvaja od drugih vrsta papagaja je i to što će se uvek glasno oglasiti kad vam u stan uđe nepoznata osoba, što je, figurativno rečeno, svrstava u prirodni alarm i vlasnika obaveštava o prisutnosti nepoznate osobe iako on u tom trenutku nije u prostoriji gde je papagaj.

 
 
 
 
Ovu prezentaciju su dizajnirali i uradili
Boris Pintar i Saša Stojanović

Web-studio Bolle